Make your own free website on Tripod.com
Title Bar
Grocery Cart In Aisle Let's Go Comparison Shopping
Home
| Introduction
| Lesson Plan | What Is It? | Unit Pricing | Cost Per Serving | Other $ Savers | References

Name__________________________________                                              Date _______ Period ______
Foods                                                                                                                          Shopping for Food
Name Brands vs. Store Brands
Part I:
Directions:     Visit a supermarket to do price comparisons.  Find prices for each item listed below.  The name brand could be any name brand or nationally recognized brand of the product.  The store brand bears the label of the supermarket chain.  Indicate the price difference between the two brands.  Total each column to compare the dollars spent on name brand items verses the store brand items.    

Name Brand

Store Brand

Price Difference

$ ______ 28 oz. peanut butter

$ ______ 28 oz. peanut butter

$ ______

$ ______ 1 lb. margarine

$ ______ 1 lb. margarine

$ ______

$ ______ 16 oz. box of crackers

$ ______ 16 oz. box of crackers

$ ______

$ ______ 1 liter of cola soda

$ ______ 1 liter of cola soda

$ ______

$ ______ 64 fl. oz. carton of OJ

$ ______ 64 fl. oz. carton of OJ

$ ______

$ ______ 12 oz. bag of chocolate chips

$ ______ 12 oz. bag of chocolate chips

$ ______

$ ______ 8 oz. strawberry yogurt

$ ______ 8 oz. strawberry yogurt

$ ______

$ ______ 1/2 gal. vanilla ice cream

$ ______ 1/2 gal. vanilla ice cream

$ ______

$ ______ 5 lb. bad of flour

$ ______ 5 lb. bad of flour

$ ______

$ ______ 32 oz. raspberry jam

$ ______ 32 oz. raspberry jam

$ ______

Total $ ___________

Total $ ___________

Total $ _________

Part II:
Directions:    Answer each of the following questions completely.
1. Of the items listed above, circle the items for which you would purchase the name brand product and the items for which you would choose the store brand.  State your reasons.
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
2. When looking at the packaging of the different products above, what differences, if any, do you see?  How does this affect the consumer’s choice?  How do different brands encourage you to purchase their product?  Be specific.
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
3. What are the different forms and sizes that green beans come in?  Is there a name and a store brand of each type available?  When would it be preferable to buy one form over another?
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

Back to What Is It?