Make your own free website on Tripod.com
Title Bar
Grocery Cart In Aisle Let's Go Comparison Shopping
Home
| Introduction
| Lesson Plan | What Is It? | Unit Pricing | Cost Per Serving | Other $ Savers | References


Name__________________________________                   Date _______ Period ______
Foods                                                                                               Shopping for Food
Cost Per Serving of Cookies
Directions:    Calculate the cost per serving of cookies based on the information below to determine which one is the best buy. 
Cost Per Serving
1. Cookies from a baker cost $3.19 (one dozen; serving size = 1 cookie) _____________
2. Store brand box mix is $2.29 plus $0.11 for an egg, and $0.24 for oil (makes 3 dozen; serving size = 2 cookies) _____________
3. Betty Crocker box mix is $2.53 plus $0.11 for an egg, and $0.24 for oil (makes 3 dozen; serving size = 2 cookies) _____________
4. Pillsbury Refrigerator Roll cookie dough is $3.19 (makes 18 cookies; serving size = 2 cookies) _____________
5. Nestle Refrigerator Roll cookie dough is $2.73 (makes 16 cookies; serving size = 2 cookies) _____________
6. Packaged Keebler Soft & Chewy Cookies are $3.09 (30 cookies; serving size = 3 cookies) _____________
7. Homemade Chocolate Chip cookies (makes 4 dozen; serving size = 2 cookies)
     1 cup butter $0.99/cup

     3/4 c brown sugar @ $0.39/cup

     3/4 granulated sugar @ $0.29/cup

     1 tsp. vanilla @ $0.56/tsp

     2 eggs @ $0.11 each

     2 1/2 c. flour @  $0.13/cup  

     1 tsp. salt @ $0.01/tsp

     1 tsp. baking soda @ $0.02/tsp

     2 cups chocolate chips @1.25/cup
= _____________

= _____________

= _____________

= _____________

= _____________

= _____________

= _____________

= _____________

= _____________
Total

















_____________
8. Based on the calculations above, which one is the best buy?  Why?
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. What would be reasons for selecting cookies from the baker or ready made cookies in a package over homemade?
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

Back to Cost Per Serving