Let's Go Comparison Shopping | |||||||||||||||
|
Name__________________________________
Date _______
Period ______ |
||||
Foods
Shopping for Food |
||||
Unit Pricing Practice |
||||
|
||||
1. |
A 4-pound bag of potatoes costs $3.84. What is the
unit price? |
|||
2. | Scott really likes energy bars,
and wants to get the best deal possible on them. Is it better for him
to buy 3 for $2.50 or each one at $ .89 each? |
|||
3. | Which is the better buy? a 7-pound bag of oranges for $2.94
a 9-pound bag or oranges for $4.05 |
|||
4. | Calculate the unit price per pound for each of these containers of ketchup. Circle the best value. | |||
Food Club Ketchup
Valu Time Ketchup Heinz Ketchup |
24oz 24oz 36oz |
$1.29 $0.94 $2.89 |
Unit Price = __________________ Unit Price = __________________ Unit Price = __________________ |
|
5. | Suzanne wants to make cookies for her relatives for the holidays. She shopped around and found the following prices. Calculate the unit price per pound for each of these packages of chocolate chip pieces. Which one is the best value for her and why? | |||
Hershey’s
Food Club Nestle Nestle |
11.5oz 12oz 12oz 72oz |
$2.93 $2.19 $2.79 $8.99 |
Unit Price = __________________ Unit Price = __________________ Unit Price = __________________ Unit Price = __________________ |
|