Make your own free website on
Let's Go Comparison Shopping



Lesson Plan

What Is It?

Unit Pricing

Cost Per Serving

Other $ Savers


Welcome Message

Powered by

Player not working?  Download the mp3.

Text Version of Audio:
Welcome to the Let’s Go Comparison Shopping web site.  Here, you will learn how to become smart shoppers and save money.  You will learn what comparison shopping is, what types of brands are available, how to calculate unit pricing and cost per serving, as well as other money saving options.  To get started on your path to increased savings, head to the Introduction.