Make your own free website on Tripod.com
Title Bar
Grocery Cart In Aisle Let's Go Comparison Shopping
Home
| Introduction
| Lesson Plan | What Is It? | Unit Pricing | Cost Per Serving | Other $ Savers | References
Unit Pricing
One easy way to comparison shop is to use unit pricing. Many, but not all, grocery stores use unit pricing. The unit price is an item’s price per ounce, gram, pound, liter, quart, gallon or other unit of measure. Unit price tags are generally found on the shelf above or below the item.

Unit Price Tags
The unit price tag lists several pieces of information. The tag includes the type of product, brand name, product code number, package size, total price and price per unit. View the Unit Price Tag image below  to see these parts.
Nestle Chip Price Tage Identifying Parts

Calculating Unit Prices
Unit pricing gives you a quick and easy way to compare prices.  What if no unit price is given?  In this case, you need to learn how to calculate unit prices yourself.  Watch the Computing Unit Prices Video below to learn how (Note: video is open captioned).


The Camtasia Studio video content presented here requires JavaScript to be enabled and the latest version of the Adobe Flash Player. If you are you using a browser with JavaScript disabled please enable it now. Otherwise, please update your version of the free Adobe Flash Player by downloading here.


If you cannot view this link, view it in Windows Media Player



Checking Your Understanding
Now that you understand what unit pricing is and how it is calculated, complete the Unit Pricing Practice
worksheet.
Text Version of Unit Pricing Practice


Next Step -  Cost Per Serving