Make your own free website on Tripod.com
Title Bar
Grocery Cart In Aisle Let's Go Comparison Shopping
Home
| Introduction
| Lesson Plan | What Is It? | Unit Pricing | Cost Per Serving | Other $ Savers | References


Text Version of Computing Unit Prices PowerPoint

Slide 1:
Computing Unit Prices, Created by Mrs. Pierce
 
Slide 2:
Unit Price
Unit price is the price you pay per unit of food. 
Unit prices make it easy to compare prices at the supermarket.  They save you time because someone else did the math for you.
The unit price makes more sense if you know how it is computed.  Also, some foods may not have a unit price tag.  In that case, you need to compute the price yourself.
 
Slide 3:
Computing Unit Prices
Step1:  Write down the cost of the food.
 
Slide 4:
When you look at this can of soup, you will see that the price of this is two dollars and forty-nine cents.
 
Slide 5:
Step 2: Write down the number and type of units in the package.
To find these, look at the quantity listed on the package label.  These are often listed as ounce, gram, pound, liter, gallon or quart.
 
Slide 6:
As you can see on this can of soup, it is listed at the bottom.
Number and type of units in the package are 19 ounces. 
 
Slide 7:
Step 3: Compute the unit price.
To do this, divide the cost of the food (Step 1) by the number of units in the package (Step 2).
In other words, the cost of the food divided by the number and type of units in the package will equal your unit price
 
Slide 8:
When we look at our example, our soup was two dollars and forty-nine cents.   
 
Slide 9:
We had nineteen ounces. 
 
Slide 10:
When you compute that, it comes out to be thirteen cents per ounce. Do understand that this is rounded up to the nearest cent.
 
Slide 11:
Another Unit Price Example
Remember, the cost of the food, divided by the number and type of units in the package will equal your unit price.
 
Slide12:
On this example, we can see that the cost of the food is six dollars and ten cents. 
 
Slide 13:
We can see that the number and type of units in the package are five pounds.
 
Slide 14:
When this is computed, you get one dollar and twenty-two cents per pound.
 
Slide 15:
Conclusion
Compare the unit prices of several different package sizes, forms and brands to find the best value. 
Keep in mind that bigger is not always better.
While buying large quantities of food items may result in a cheaper unit price, if the product expires before you use it all, you not only waste the product, but money as well.


Back to Unit Prices