Make your own free website on Tripod.com
Title Bar
Grocery Cart In Aisle Let's Go Comparison Shopping
Home
| Introduction
| Lesson Plan | What Is It? | Unit Pricing | Cost Per Serving | Other $ Savers | References


Unit Pricing
One easy way to comparison shop is to use unit pricing.  Many, but not all, grocery stores use unit pricing.  The unit price is an item’s price per ounce, gram, pound, liter, quart, gallon or other unit of measure.  Unit price tags are generally found on the shelf above or below the item. 
 
The unit price tag lists several pieces of information.  The tag includes the type of product, brand name, product code number, package size, total price and price per unit.

Scroll over the parts of the unit price tag below to identify the different parts of a unit price tag.



Unit pricing gives you a quick and easy way to compare prices.  What if no unit price is given?  In this case, you need to learn how to calculate unit prices yourself.  Watch the Computing Unit Prices Video to learn how (Note: video is open captioned).






Text Version of Computing Unit Prices Video

Identifying Parts of Unit Price Tag Activity:  include hot potato activity to match names of unit price tags to parts on an example.  

Calculating Unit Prices Activity: downloadable worksheet to complete


Back to Top
Next Step -  Cost Per Serving

Example:  Notice in the example below that the unit price for both cans of pinapple chunks is the same, therefore the shopper is not saving by buying the larger size.          
          Item Price Unit Price
Pinapple Chunks - 16oz $1.39 $0.09
  Pinapple Chunks - 19oz $1.69 $0.09